טיפול באקנה, למה זה חשוב

טיפול באקנה, למה זה חשוב

ראש השנה שוב בפתח והתחלה היא תמיד סמל להתחדשות, סגירת מעגל ופתיחה של דרך חדשה.זו נקודה בה אנו נוטים לעשות סיכום של המצב עד כה וחידוש של תקוות וציפיות לקראת הבאות. זה גם זמן של חשבון נפש, מסתכלים לאחור ונזכרים איך הייתה השנה שהסתיימה, מה היה טוב ומה פחות, על מה אנו מתחרטים ובמה אנו שמחים. ברגעים כאילו אנו מתמקדים במה שמרגיש חשוב וקרוב יותר לחיינו. תחושות אישיות, רגשות, תקוות שעדיין לא התממשו, חלומות ותכניות. אם תשאלו את בני הנוער מה חשוב להם לקראת השנה החדשה הרבה מהתשובות הנפוצות סובבות סביב להיראות טוב ולהרגיש טוב מבחינה חברתית. זהו גיל שבו למראה החיצוני ולדימוי העצמי יש משקל משמעותי ביותר והשפעה מכריעה על ההתפתחות בהמשך. אחת הבעיות העיקריות ממנה סובלים אחוזים גבוהים מאוד של בני ובנות נוער היא אקנה או בשמה העממי פצעי בגרות. משום כך יש לתופעה זו השפעה ניכרת על הקשר החשוב הזה שבין מראה חיצוני ודימוי עצמי ובעקבות זאת השלכות חשובות על ההתפתחות ה'פסיכולוגית' של בני העשרה. זו גם אחת התופעות הכי נפוצות בעולם המערבי והיא גדלה באופן קבוע מעשור ולעשור מאחר ויש לה קשר הדוק לאורח החיים המודרני והשפעתו על ההתפתחות ההורמונלית שמאפיינת את גיל ההתבגרות.
לאחרונה אני נוכח יותר ויותר באיזה מלכוד נמצאים בני הנוער שסובלים מאקנה. (סטטיסטית כ-90% מהנערות וכמעט 100% מהנערים מפתחים פצעי בגרות ברמה מסויימת, כלומר אחוזים גבוהים בהרבה מכל מחלה ידועה). במציאות בה אנו חיים מושם דגש חזק על מראה החיצוני, תחרותיות והצלחה. בני הנעורים הם קהל אשר מושפע בקלות ע"י תקשורת, אופנה, כוכבי מוזיקה, טלביזיה, ספורט וכו'. באופן מודע ותת מודע המראה החיצוני מתקשר אצלם גם להצלחה אישית על כל גווניה. מצד שני אורח החיים המערבי מגביר בצורה משמעותית את התפתחות האקנה אצל בני נוער. השילוב שבין שינויים הורמונלים לתזונה עתירה בסוכר, בצק, חלבונים מהחי ושומן ובמקרים רבים גם עישון ואפילו צריכת אלכוהול בקרב מתבגרים מהווים מתכון בטוח להתפתחות של אקנה. בנוסף לכך, שינויים התנהגותיים, עיצוב האישיות ולעיתים גם לחץ נפשי וחברתי ומצבי רוח נלווים יוצרים עומס רגשי שמגביר ומחריף את אופי הפצעים. הטיפול הרפואי המקובל מתמקד בתכשירים לטיפול מקומי מחד ובטיפול אנטיביוטי חיצוני או פנימי בהתאם לחומרת המצב. כלומר טיפול בבעיה אך לא בגורם לה. מסיבה זו על אף שהטיפול הקונוונציונלי נושא תוצאות טובות הבעיה נוטה לחזור והטיפול עצמו כרוך בתופעות לוואי שנגרמות ע"י התרופות. 
ברפואה סינית אנו מטפלים באקנה שכבר התפתח אבל בנוסף לכך לוקחים בחשבון גם את המצב הפנימי שגורם לכך (מע' הורמונלית, מע' עיכול ועוד), את ההשפעה החיצונית (תזונה, הרגלים שונים) וגם את המצב הרגשי שנמצא ברקע. הנערים והנערות לוקחים חלק פעיל בטיפול בצורת בחירות מתאימות בתזונה, תכשירים והרגלים והתוצאה של הבחירות הללו באה לידי ביטוי גם במצב העור וגם במצב הכללי והנפשי. בנוסף למראה בריא גם ההתפתחות ההורמונלית מאוזנת יותר (ההורמונים משפיעים על הגוף כפי שהם אמורים להשפיע ולא על בלוטות החלב שבעור), הביטחון והדימוי העצמי משתפרים, שפת הגוף נפתחת והעיניים מאירות. כמטפל ברפואה סינית אני מאושר לראות את התוצאות בגלל הידיעה כמה משמעותי הוא כל יום בחיי בני בעשרה ואיזו השפעה מכריעה יש למתרחש בגיל זה על עיצוב האופי והאישיות שמתפתחת. זהו זמן בחיים בו הילדות מסתיימת והבגרות רק בתחילת הדרך. יש המון פוטנציאל וחשוב לעזור לו להתפתח לכיוון טוב וחוויות חיוביות. אני תמיד אומר שהאקנה רק מבטא כלפי חוץ את מה שמתרחש באופן פנימי ומהווה הזדמנות להחזיר לבוגר הצעיר את האיזון שמאפשר לו לגדול לתפארת.